Még mindig nem igazán tudni, mi is okozza az epilepsziát (kivéve a sérülésből vagy genetikai úton öröklött epilepsziát). De a tudósok most más oldalról közelítették meg ezt a “problémát”: Mi az oka annak, hogy az egészséges embereknek nincsen epilesziája?
Az epilepsziás rohamokat az agy “zavart” működése okozza. Ezt tudjuk. Ezek a zavart előidéző hatások lehetnek minden előjel nélkűliek, spontán kialakuló, vagy sérülés, tumor, szerek által kiváltott rosszullétek. Ezt is tudjuk. De arról nincs fogalmunk, hogy miért csak egy része az embereknek részesűl ebből a állapotból?
Kutatók kiderítették, mi védi az agyat az egészséges egereknél, amikor epilepsziás “hatás” éri őket, ez pedig nagy előrehaladást jelent az epilepsziások kezelésében.
“Mi nem azt vizsgáltuk, hogy mi okozza az epilepsziát, hanem mi az oka annak, hogy egyesek rezisztensek az epilepsziára.”
A vizsgálatot egereken, nem pedig embereken végezték. Mind a kettő emlős, viszont az embereknek, etikai okok miatt, nem engedélyezett a genetikai állományát módosítani kísérleti célból.
A vizsgálat alapja, hogy egy adott molekulát, amiről azt feltételezték, hogy az epilepszia elleni védelemben játszik szerepet, vagy növeltek, vagy csökkentettek a rágcsálókban, miközben rohamot idéztek elő náluk. Azoknál az egereknél, akiknél csökkentették az adott molekulát, könnyebben kaptak epilepsziás rosszullétet, mint azoknál, akiknél növelték, az agy védelmét biztosító molekula koncentrációját.
A tudósok már korábban is foglalkoztak hasonló kutatásokkal, amikor is 1997. december 16.-án közel 800 japán gyereket vittek kórházba, miután megnézték a Pokémon sorozatot. Abban az adásban összesen egy 5 másodperces villogó fény idézte elő a rohamokat.
Itt ismét az a kérdés: miért nem az összes gyerek kapott rohamot?
Ez további kutatást eredményezett. “Mindig azt kutatjuk, hogy mi okozza az epilepsziát, és azt hogyan előzhetnénk meg. De sose tesszük fel azt a kérdést, hogy az emberek egy része miért nem lesz "beteg". Ahelyett hogy a legmegfelelőbb gyógyszereket keresnénk, jobb lenne, ha kiderítenénk mi védi meg az egészséges agyat."
A kutatók úgy vélik, hogy az egészséges emlősök agyát, az agysejtekben található, a nukleidsav rövid láncai, pontosabban microRNAs 211, védi meg az epilepsziás rohamoktól.